Formularz logowania

  • 10.jpg
  • 05.jpg
  • 01.jpg
  • 04.jpg
  • 06.jpg
  • 03.jpg
  • 08.jpg
  • 07.jpg
  • 09.jpg
  • 02.jpg

XII NOC ŚWIĘTOJAŃSKA – SMOLĘCIN 2017

wtorek, 27 czerwca 2017 16:51

Kupała, kupalnocka, palinocka, sobótka – noc przesilenia niejedno ma imię i jest poświęcone przede wszystkim dwóm żywiołom, ogniowi i wodzie, mającymi moc oczyszczenia, o czym mogli się przekonać uczestnicy „Nocy Świętojańskiej” w Smolęcinie.

Bo tradycyjnie już była i „woda” – letni deszczyk, który uatrakcyjnił przemarsz korowodu z wiankami, i „ogień” – pokaz fajerwerków, które na zakończenie biesiady sobótkowej rozświetliły wieloma kolorami smolęcińskie niebo.

W sobotnie popołudnie 24 czerwca br. Sołectwo Smolęcin było gospodarzem XII edycji „Nocy Świętojańskiej”, ludowego święta, które ma na celu kultywowanie tradycji, obrzędów i ludowości na Ziemi Gryfickiej. I tym razem, zarówno mieszkańców Sołectwa jak i licznie przybyłych gości „biesiady sobótkowej”, pragnących przeżyć i doświadczyć magiczności tej jedynej i niepowtarzalnej nocy w roku powitali gospodarz Gminy Gryfice, Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł oraz sołtys Sołectwa Smolęcin Paweł Ługowski, co dobrze wróżyło imprezie.   A dla sobótkowych biesiadników, tradycyjnie już, zostały przygotowane przez miejscowe gospodynie specjały kulinarne (domowe wypieki, regionalne potrawy, pieczony dzik  z kaszą), „sobótkowe” torty, a ponadto duża dawka rozrywki, w tym gier i zabaw dla dzieci  z animatorką p. Renatką i malowanie twarzy przez p. Monikę, oraz dla dorosłych min. quiz „Najkrótsza noc w roku – sprawdzian wiedzy o tradycji i wierzeniach związanych z Nocą Kupały”, konkurs strzelecki przeprowadzony przez Młodzieżowy Klub Strzelecki LOK „Baszta”, zabawy i tańce. A, że i aura wyjątkowo dopisała, zabawa trwała do białego rana, do której przygrywał zespół „HELIX”. Biesiadę sobótkową od samego początku „rozkręciła” żywiołowa i dowcipna kapela podwórkowa „KRYZYS” z Nowogardu, która już pierwszymi akordami porwała biesiadników do zabawy. Natomiast grupa taneczna „Mamba” z Warsztatu Terapii Zajęciowej w układzie choreograficznym „Niebo” podzieliła się swoimi pozytywnymi uczuciami i kunsztem wykonawczym.
Prawdziwą furorę zrobił występ „gwiazdy wieczoru”, zespół disco polo „MAXEL”, doskonale wpisujący się ze swoim repertuarem w atmosferę imprezy, zakończony widowiskowym pokazem sztucznych ogni.
„Noc Świętojańska” oczywiście nie odbyłaby się bez pieczołowicie uwitych przez panie wianków, rozśpiewanego korowodu (mimo dużej dawki deszczu) i puszczania wianków  na wodę, gdzie o bezpieczeństwo zadbali strażacy z OSP Niechorze.

Organizatorami imprezy byli Sołectwo Smolęcin, Gmina Gryfice i Gryficki Dom Kultury przy bezcennej dla organizatorów współpracy: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Niechorzu, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gryficach, Zakładu Usług Komunalnych, Komendy Powiatowej Policji,  Młodzieżowego Klubu Strzeleckiego LOK „BASZTA” i Klubu Motocyklowego „GRYF”.

„Noc Świętojańska” została również wsparta przez liczne grono sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania; BANK SPÓŁDZIELCZY Gryfice, Bank BGŻ BNP PARIBAS S.A. o/Gryfice, Nadleśnictwo Gryfice, Piotr Radziun – Gospodarstwo Rolne Baszewice, Zakład Elektryczny Gryfice - Mariusz Sowiński, Ogólnobudowlany Zakład Produkcyjno-Usługowy Henryk Sosnówka, AGROPOMORZE sp. z o.o., PHU BUDEX sklep „Mrówka”,

PROFIL – Wojciech Przęczek, Piekarnia BUGOWSCY, FOLCHEM PPHU – Grażyna Ewa Wyborska, Koło Łowieckie „REGA”, Łukasz Czyrny, Andrzej Szczygieł – rolnik z Gryfic,

Stanisław Krygiel, Grzegorz Łabędzki, Waldemar Wawrzyniak, Roman Kwieciński, Lidia i Czesław Lisaj, Waldemar Nocko, Masarnia – Wędliniarstwo POLANOWSCY.

Za współpracę medialną przy promowaniu imprezy dziękujemy gryfickim mediom: - „GRYFICKIE ECHA” – TYGODNIK REGIONALNY, „SUPERPORTAL 24”, „eGryfice.pl”, RADIO PLUS GRYFICE, “ECHO 24”, “GRYFICKIE INFO”.

Czytany 500 razy