Formularz logowania

  • 09.jpg
  • 01.jpg
  • 10.jpg
  • 05.jpg
  • 07.jpg
  • 06.jpg
  • 08.jpg
  • 04.jpg
  • 03.jpg
  • 02.jpg

GRYFICKIE LATO MUZYCZNE - 13 sierpnia 2017 godz. 17:00 - „W krainie pikantnego czardasza” - Artes Piano Trio

poniedziałek, 07 sierpnia 2017 14:11

Zapraszamy na siódmy koncert w Ogrodzie Japońskim - 13 sierpnia (w niedzielę) o godz. 17:00. „W krainie pikantnego czardasza” w wykonaniu Artes Piano Trio.

“W KRAINIE PIKANTNEGO CZARDASZA” to niezwykle barwne, kostiumowe widowisko muzyczne tria fortepianowego Artes Piano Trio (skrzypce, wiolonczela, fortepian), z brawurowo wykonywanymi, ozdabianymi do granic wirtuozerii, ognistymi węgierskimi czardaszami.

Zapraszam do obejrzenia fragmentów z koncertu: Kiedy skrzypki grają- czardasz Ilony Graj,

Cyganie​ - czardasz Tassillo​ "Czardasz" - V. Monti​

zobacz koncert

zobacz koncert

Do znanych stylizacji z elementami czardasza należą „Rapsodie węgierskie” Ferenza Liszta, cykl „Tańców węgierskich” Johannesa Brahmsa, operetki Johanna Straussa “Baron cygański”, “Zemsta nietoperza”; Franza Lehára “Cygańska miłość” i Emericha Kalmana “Hrabina Mariza”, “Księżniczka czardasza”. Natomiast najpopularniejszy czardasz świata napisany został przez Włocha – Vittorio Montiego, a rozpropagowany głównie przez cygańskich skrzypków wirtuozów. Te i wiele innych węgierskich czardaszy zabrzmią podczas widowiskowego koncertu “W KRAINIE PIKANTNEGO CZARDASZA” w brawurowych, wirtuozowskich wykonaniach artystów zespołu Artes Piano Trio. Pikantnego smaku dopełnią charakterystyczne kostiumy wykonawców, barwna multimedialna scenografia, błyskotliwa narracja prowadzona przez muzyków oraz ogniste jak węgierska papryka temperamenty artystów zespołu Artes Piano Trio.

Czardasz to ludowy taniec węgierski, w metrum dwudzielnym z charakterystycznymi rytmami punktowanymi i synkopami, dwuczęściowy. Kojarzący się z piękną muzyką, śpiewem i tańcem, beztroską zabawą, swobodą myśli, życia i poszumem lasu. To wszystko cechowało życie w taborach cygańskich, przemieszczających się bez planu i wytyczanej trasy, zatrzymujących się w urokliwych miejscach, przy lesie, nad rzeką ... A wieczorami przy ognisku, skrzypcach i akordeonie, rozbrzmiewała najpierw muzyka i śpiew, począwszy od smutku i tęsknoty za czymś nieuchwytnym i przemijającym, by przejść nagle z nostalgii w szalone, radosne, pełne ognia i temperamentu rytmy, które porywały do tańca, by zatracając się w nim, zakończyć kolejny dzień. Dlatego też Cyganie przyjęli czardasza szczególnie chętnie. Są jego najlepszymi interpretatorami i największymi popularyzatorami, a jego melodie ozdabiają do granic wirtuozerii.

Wykonawcy:

Artes Piano Trio:

Emilia Dagil / Marcin Pawełczyk / Irena Narębska - skrzypce,

Małgorzata Janaszek - wiolonczela, prowadzenie koncertu,

Andrzej Janaszek - fortepian, autor aranżacji utworów, szef artystyczny zespołu​ Artes Ensemble​.

Czytany 686 razy